Nie zrób kosztownej pomyłki!

Tysiące ludzi straciło znaczną ilość pieniędzy, uczestnicząc w piramidach. Wiele ofiar wiedziała, że to ​​hazard (choć nie wiem, szanse wygrania zostały zafałszowane przed nimi). Wielu innych, jednak uważało, że płaciło za pomoc w rozpoczęciu własnego małego biznesu. Ci ludzie zostali oszukani przez ukryte piramidy wyglądających na legalne przedsiębiorstwa.
„PyramidSchemeMS” autorstwa Security and Exchange commission, U.S. Federal Govt.
Schemat ilustrujący przypadek piramidy finansowej, której każdy uczestnik zobowiązany jest do zwerbowania sześciu nowych


Celem tego artykułu jest pomóc uniknąć stania się ofiarą piramidy, czy to prostej, lub zakamuflowanej. Proste piramidy są podobne do łańcuszków, podczas gdy zakamuflowane piramidy są jak wilki w owczej skórze, ukrywają swoją prawdziwą naturę w celu oszukania potencjalnych inwestorów (ludzi) i uniknięcia odpowiedzialności wobec prawa.

Co to jest piramida finansowa?

Piramidy są to oszustwa, w którym wiele osób na dole piramidy płaci pieniądze dla kilku ludzi na górze. Każdy nowy uczestnik płaci za szansę, aby przejść do góry, a zysk z opłat innych, którzy mogą dołączyć później. Na przykład, aby dołączyć, możesz zapłacić w dowolnym miejscu z małej inwestycji do tysięcy dolarów. W tym przykładzie, 100 dolarów kupuje pozycję w jednym z pól na najniższym poziomie. 50 dolarów pieniędzy trafia do osoby, w polu bezpośrednio nad tobą, a drugie 50 dolarów idzie do osoby, na szczycie piramidy, promotora.

Jeśli wszystkie pola na wykresie wypełnią się z uczestników, promotor będzie zyska 1600 dolarów, a ty i inni na najniższym poziomie będziecie o 100 dolarów biedniejsi. Gdy promotor zostanie już opłacony, jego pole jest usuwane, a drugi poziom staje na górze. Dopiero wtedy dwie osoby na drugim poziomie zaczną korzystać. Aby spłacić te dwa, 32 puste pola są dodawane na dole, a poszukiwanie nowych uczestników trwa.

Każdorazowo gdy poziom podnosi się do góry, nowy poziom musi być dodany do dołu, z których każdy dwukrotnie większy od poprzedniego. Jeśli wystarczająca liczba nowych uczestników dołączy. Jednakże, aby zebrać swoje wypłaty, określona ilość osób będzie musiała być zatrudniona/pozyskana, połowa z nich straci 100 dolarów każdy. :)

Oczywiście piramida może runąć długo przed tym nim dotrze na szczyt. Aby wszyscy w piramidzie mieli zysk, musiałaby być niekończąca się podaż nowych uczestników.

W rzeczywistości jednak, podaż jest ograniczona, a każdy nowy poziom uczestników ma mniejsze szanse na zatrudnienie/pozyskanie innych i większe szanse na utratę pieniędzy.:)

"Mechanizm działania piramid finansowych polega na pozyskiwaniu przez ich założycieli jak największej liczby uczestników, którzy zachęceni obiecywanymi zyskami, wpłacają pieniądze organizatorom. Rzadko faktycznie świadczone są usługi finansowe. Założyciele namawiają zwykle ich uczestników do werbowania kolejnych osób. Z tego powodu piramidy finansowe są z góry skazane na upadek, bowiem system wymaga lawinowego dopływu nowych uczestników, a możliwości takie są z przyczyn oczywistych ograniczone. Hipotetyczna piramida, która wymagałaby zwerbowania przez każdego uczestnika sześciu kolejnych, już na dziesiątym jej poziomie musiałaby mieć liczbę uczestników większą o 60% od liczby mieszkańców Polski, a na trzynastym poziomie liczbę uczestników znacznie większą od liczby mieszkańców świata.
Struktura istnieje więc dopóty, dopóki suma wycofywanych przez uczestników pieniędzy jest niewielka w stosunku do napływających do systemu nowych środków. Zgodne z ustaleniami wypłaty środków pierwszym uczestnikom piramidy usypiają czujność kolejnych, liczących na rzekomo łatwe, pewne i wysokie zyski. Im bardziej organizatorom udaje się wydłużyć okres nowych wpłat i im więcej ma ona poziomów, tym więcej uczestników jest poszkodowanych w chwili jej upadku – często tracą oni większość lub nawet całość powierzonych środków[1].
Klasyczne piramidy finansowe można poznać po tym, że otwarcie wskazują na to, że jedynym źródłem zysków uczestników są wpłaty od kolejnych osób. Mechanizm ich działania jest jednak często maskowany za pomocą pozornego oferowania inwestycji w określone aktywa (np. nieruchomości, metale szlachetne). Bardzo często zdarza się, że uczestnicy orientują się, że zostali oszukani dopiero wówczas, gdy organizator ma trudność w regulowaniu zobowiązań, lub wręcz wtedy, gdy piramida upada.
Piramidy finansowe w czystej postaci występują rzadko. Zwykle pojawiają się w krajach, w których instytucje finansowe są słabo rozwinięte, a wiedza społeczeństwa na temat finansów jest mała." źródło: wikipedia

Jak chronić się przed piramidą?

1. Nie spiesz się. Nie pozwól nikomu wpychać cię na siłę. Dobra okazja, aby zbudować biznes w wielopoziomowej strukturze nie zniknie z dnia na dzień. Ludzie, którzy mówią "dostań się na początku" oznacza, że zostaniesz pozostawiony na lodzie. UWAGA!

2. Zadawaj pytania:

O firmę i jej ludzi.
O produkty - ich ceny, wartości rynkowej, źródła dostaw i potencjalnego rynku w swojej dziedzinie.
O opłaty uruchomienia (w tym wymaganych zamówień).
O obowiązkowy wykup niezbędnych zakupów.
O średnich zarobkach aktywnych dystrybutorów.

3. Pobierz pisemne kopie wszystkich dostępnych dokumentów firmy.

4. Skonsultuj się z innymi , którzy mieli doświadczenia z firmą i jej produktami. Sprawdź, czy produkty są faktycznie sprzedawane konsumentom.

5. Zbadaj i weryfikuj informacje. Nie zakładaj, że oficjalne dokumenty są, ale sprawdzaj, czy są dokładne i kompletne.