Czy Crowdfunding spełni Twoje marzenia i jak to działa?

Foto: crowdangels.pl

Odpowiadając wprost na tytułowe pytanie, odpowiem - tak, ale pod jednym warunkiem. Jeżeli masz dobry pomysł, ideę w którą ktoś zechcę zinwestowć
większe, lub mniejsze pieniądze. W innym przypadku możesz po prostu zostać darczyńcą, lub udziałowcem w tzw. crowdfundingu udziałowym i czerpać ewentualne zyski w zalezności od wniesionego udziału. Krótko mówiąc "Znajdź kapitał na swój projekt dzięki finansowaniu społecznościowemu online"

Ale od początku. W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiło się sporo ofert reklamujących się określeniami: "crowdfunding", "spełnimy twoje marzenia", "spłacimy komornika", "dobro powraca", "50% zysk w miesiącu" itp. Po przeanalizowaniu tych ofert dochodzę do wniosku (moja subiektywna opinia), chociaż poparta obiektywnymi materiałami nt. crowdfundingu, że mamy tu doczynienia z tzw. łańcuszkiem szczęścia", "piramidą finansową", pisałem juz o tym w: Nie zrób kosztownej pomyłki! 

Czy te oferty spełnią Twoje marzenia, spłacą komornika, czy zarobisz w miesiącu tysiące dolarów - nie wiem. Wiem jedno, zanim podejmiesz decyzję zapoznaj się z tym artykułem, poszukaj w sieci materiałów nt. crowdfundingu, finansowania społecznościowego i wtedy podejmij decyzję. Wybór pozostawiam Tobie:)

Co to jest Crowdfunding i jak to działa? 


Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.

Mechanizm crowdfundingu zakłada wynagrodzenie przez projektodawcę osób wpłacających pieniądze na rzecz projektu, w formie wcześniej ustalonej. 

Formy wynagrodzenia
 
Wynagradzania społeczności finansującej projekt jest przyszły udział w zyskach z projektu, bądź udział (współwłasność) w samym projekcie. Ten rodzaj crowdfundingu, zwany tez crowdfundingiem udziałowym, jest coraz częściej wykorzystywany do finansowania nowych projektów biznesowych, tak zwanych start-upów i jest w tym przypadku formą inwestycji. Drugą formą nagrody jest oferowanie wpłacającym produktu, którego wyprodukowanie będzie możliwe dzięki prowadzonej zbiórce, jest więc to forma przedsprzedaży. Mechanizm ten z powodzeniem wykorzystują muzycy, pozyskując w ten sposób środki na opłacenie studia nagraniowego i wydanie nowego albumu.

Projektodawca nie musi ograniczać się do wyżej wymienionych form wynagrodzenia dla członków społeczności finansującej projekt. Może ono przyjmować formę nagród rzeczowych, czy świadczenia usługi na rzecz wpłacających lub innych form wynagrodzeń. Przykładem jest społecznościowe finansowanie produkcji filmowych, gdzie zależnie od wysokości wpłat nagrodą może być wymienienie nazwiska w napisach końcowych, udział w pokazie przedpremierowym, płyta DVD z filmem, udział w zdjęciach w charakterze statysty, aż po udział w zyskach z dystrybucji filmu.

Rodzaje finansowanych projektów
 
Projektem może być dowolne przedsięwzięcie biznesowe, kulturalne, naukowe czy społeczne. W biznesie będzie nim zarówno założenie nowej firmy, jak i rozwinięcie nowej działalności w ramach już istniejącej, realizacja konkretnego zlecenia, odnowienie parku maszynowego czy wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi.

Projektami finansowanymi przez społeczności mogą być także produkcje filmowe i muzyczne, badania naukowe, tworzenie oprogramowania komputerowego bądź serwisów internetowych, organizacja imprez masowych, budowy obiektów użyteczności publicznej, czy nawet kampanie wyborcze.

Sytuacja prawna

Crowdfunding jest w większości krajów prawnie nieuregulowany. Pierwszą próbę prawnego uregulowania crowdfundingu podjął prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barack Obama, podpisując 5 kwietnia 2012 roku ustawę o nazwie "JOBS Act" i wchodzącą w jej skład Crowdfunding Act. W Polsce prace nad odpowiednimi uregulowaniami prawnymi zapowiedział Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. Poparcie dla rozwoju tego mechanizmu na terenie Unii Europejskiej zadeklarował komisarz Michel Barnier

W Polsce crowdfunding jest ciągle jeszcze nowym zjawiskiem, ale doczekał się już kilku serwisów, za pośrednictwem których każda osoba fizyczna, grupa nieformalna, czy organizacja może pozyskiwać środki na realizację określonego przez siebie celu. Od lipca 2014 roku, każda osoba może przeznaczyć i otrzymać od jednej osoby ponad cztery tys zł rocznie, może również sam bez żadnych zgód organizować sobie wsparcie na różne projekty umieszczająć np: na blogu odnośnik do wpłat np: PayPal udąstępnia taka opcję "Donate" Darowizna.

Serwisy crowdfundingu

Serwis PolakPotrafi, w którym kluczem do sukcesu nie jest wzbudzenie współczucia, ale przekonanie do swojego, kreatywnego, a czasami nawet ryzykownego pomysłu. Inne portale crowdfundingowe to WspieramTo, czy DoMore. Osoby dobrze radzące sobie z językiem angielskim i szukające pieniędzy na przedsięwzięcie, które może zainteresować obcokrajowców, mogą skorzystać z serwisu Kickstarter, na którym wzorują się polskie serwisy crowdfundingowe.


Do opracowania artykuły wykorzystano:

źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Crowdfunding
http://obywatelskieinfo.ngo.pl/x/991173
http://crowdfunding.pl/
https://www.crowdcube.pl/
http://www.crowdangels.pl/jak-to-dziala.html